Insert your alternative text
História

Vydajte sa s nami na cestu 70-ročnou históriou JUMO

Moritz Kurt Juchheim založil dnešnú spoločnosť JUMO GmbH & Co. KG vo Fulde pod názvom M. K. JUCHHEIM KG. So svojimi 6 zamestnancami začala vyrábať sklenené teplomery a sklenené kontaktné teplomery na výrobnej ploche 350 m². Narodil sa 4. júla 1910 v meste Ilmenau v Durínsku, kde už jeho otec vyrábal teplomery. Moritz Kurt Juchheim sa od samého začiatku zameriava na vysoko kvalitné nástroje a najlepší možný zákaznícky servis. Názov JUMO je odvodený od mena zakladateľa spoločnosti. Vydajte sa s nami na cestu históriou našej spoločnosti.

Od sklenených teplomerov po snímače – od spoločnosti Fulda po Európu

1949-1979

Továreň na teplomery "M.K. Juchheim" bola založená vo Fulde pred založením 2 nemeckých štátov a vystavovala svoje výrobky na Hannover Messe už v roku 1949. Konrad Adenauer sa stal spolkovým kancelárom. V čase nemeckého hospodárskeho zázraku rastie aj spoločnosť založená vo Fulde. Do roku 1952 vzrástol počet zamestnancov zo 6 na 100 a do roku 1970 sa ich počet zvýšil desaťnásobne. Výrobná plocha sa zvýšila z 350 na 12 000 m².

V roku 1966 sa začala výroba senzorov z platinového skla. Do sortimentu výrobkov boli pridané elektronicky meracie a kontrolné prístroje. Zatiaľ čo svet smútil nad rozpadom Beatles, Moritz Juchheim založil prvú dcérsku spoločnosť v Belgicku v roku 1971. Týmto krokom sa začala internacionalizácia. V roku 1978 bolo JUMO prvou spoločnosťou, ktorá použila procesory v riadiacej technike.

Nový vývoj až k oblasti robotiky

1980-1989

Zatiaľ čo "magická kocka" Erna Rubika dosiahla kultový status, JUMO pokračovalo v rozvoji svojej ponuky služieb a po prvýkrát ponúklo spracovanie kovov a výrobu elektronických modulov externým zákazníkom. Rozšírila sa aj oblasť analýzy kvapalín.

V roku 1985 Nemecko fandilo 17-ročnému fenomenálnemu tenistovi Borisovi Beckerovi. V tom istom roku zomrel najstarší syn zakladateľa spoločnosti Moritz a výkonný riaditeľ Peter Juchheim po otcovom boku od roku 1965. Jeho mladší brat a súčasný výkonný riaditeľ Dipl.-Ing. Jeho miesto zaujal Bernhard Juchheim. V roku 1989, keď padol Berlínsky múr, dosiahlo JUMO prelom: roboty boli prvýkrát použité pri meraní teploty.

Globálny rast so špičkovými technológiami

1990-1999

Federálna vláda sa presťahovala z Bonnu do starého a nového hlavného mesta Berlín. Vývojové oddelenie JUMO sa presťahovalo do novej budovy. V priebehu rokov toto oddelenie vyrábalo high-tech zariadenia, systémy riadenia procesov, inteligentné prevodníky, zbernicovú techniku a najmodernejší vizualizačný softvér. Výsledkom bolo, že v roku 1997 bol uvedený na trh automatizačný systém JUMO mTRON.

Po založení školiaceho strediska JUMO v roku 1995 utrpela rodina Juchheimovcov ďalšiu stratu: v roku 1996 zomrel zakladateľ spoločnosti Moritz Juchheim.

Automatizačné systémy, nové cieľové skupiny a nové trhy

2000-2009

Nové tisícročie pre JUMO nezačalo krachom, ale rekordom: po prvýkrát dosiahla spoločnosť obrat viac ako 100 miliónov eur. V roku 2002, keď bola zavedená európska mena pre hotovostné platby, spoločnosť JUMO slávnostne otvorila novú predajnú a výrobnú budovu pre produktovú radu snímačov teploty v priemyselnom parku Eisweiher. Budova mala celkovú rozlohu 4 680 m².

V roku 2003 sa značka JUMO stala názvom spoločnosti a Dipl.-Kfm sa stal generálnym riaditeľom. Michael Juchheim po boku svojho otca Bernharda. JUMO rástlo najmä na ázijskom a východoeurópskom trhu a získalo nové cieľové skupiny s kompletným automatizačným systémom.

Plasty a vynikajúci rast

2010-2020

Do konca desaťročia JUMO zamestnávalo viac ako 2 000 ľudí po celom svete a naďalej sa zameriavalo na expanziu. Certifikácia laboratória DKD spoločnosťou Deutsche Akkreditierungsstelle GmbH (DAkkS) otvorila dvere novým službám. V roku 2012 bolo otvorené nové logistické centrum a v roku 2013 bol získaný pozemok s rozlohou 100 000 m² pre nový závod na výrobu senzorov.

V roku 2016 spoločnosť JUMO uskutočnila svoju doposiaľ jedinú akvizíciu externej spoločnosti prevzatím spoločnosti PGT Thermprozesstechnik GmbH, ktorá sa špecializuje na výrobu inovatívnych plastových snímačov teploty a je už mnoho rokov systémovým partnerom JUMO. JUMO získalo niekoľko ocenení za nadpriemerný rast a za to, že je príkladným zamestnávateľom.

V roku 2020 je Dimitrios Charisiadis vymenovaný za tretieho generálneho riaditeľa. Je zodpovedný za oblasti "Predaj, vývoj a výroba". Bernhard Juchheim je tiež zodpovedný za "ľudské zdroje" a Michael Juchheim za "IT a financie".

2023: JUMO feiert 75. Geburtstag!

Nur 4 Prozent aller Firmen in Deutschland werden über 70 Jahre alt. 75 JUMO-Jahre waren deshalb ein mehr als würdiger Anlass, um die Geschichte eines außergewöhnlichen Unternehmens zu feiern. Dabei war von Anfang an klar, dass die Mitarbeitenden im Jubiläumsjahr im Mittelpunkt stehen sollten. Denn sie haben JUMO zu dem gemacht, was es heute ist: Ein global agierender, erfolgreicher Mittelständler und „Hidden Champion“, der seine Wurzeln als Familienunternehmen nie aus dem Blick verloren hat.

Getreu dem Geburtstagsmotto hat das Jubiläums-Projektteam 12 Monate lang mit zahlreichen Events und Aktionen die JUMO-Mitarbeitenden „in Bewegung“ gesetzt und zahlreiche unvergessliche Momente beschert.